Vi är inte blyga – vi skall ha den bästa hemsidan
Vi jobbar hårt här på FIA. Ibland tar det lite längre tid men det får det göra när något skall bli riktigt bra. Vi har nu kommit en bit på vägen... Hemsidan ska utvecklas med flera nya funktioner och de som redan finns skall bli ännu bättre. Vi skall erbjuda mer information och framför allt aktuell information på ett trevligt sätt. Hemsidan skall givetvis också vara användarvänlig för surfplattor och mobiler.
annons
Högst upp på sidan kan du få en snabb uppfattning om vad Idrottsmuseet står för genom att bläddra i ett bildspel och du kan klicka dig vidare på en bild för att få veta ännu mer.
En av kolumnerna är speciellt avsedd för de som tänker besöka Idrottsmuseet på Idrottens Hus. Här finns en interaktiv karta samt våra aktuella öppettider, och du kan också se om det händer något speciellt just idag eller vad som är på gång framöver.
På startsidan kommer senast inlagd information upp i vänsterkolumnen. Om man väljer en avdelning i menyn begränsas innehållet i första kolumnen. Posterna visas i omvänd datumordning, förutom möjligen en introduktionsdel.
"Syns man inte så finns man inte". Det vet våra sponsorer, och de dyker upp lite här och var – bland annat längst till höger om man har en stor skärm.
Vi bygger på med mer innehåll efter hand. De funktioner som ännu inte är i full funktion är inloggning, filmer i artiklar, Instagram, kalender och snygg utskrift, men det kommer...
Vi använder cookies för att kunna variera sidans innehåll, speciellt meddelanden från våra sponsorer, så ni slipper se samma gamla skåpmat hela tiden, eller få upprepade meddelanden. Någon spårning har vi inte för tillfället.
Vi kommer aldrig att säga att vår hemsida är klar, för en hemsida som är klar anses vara död, och det tycker inte vi låter så bra eller hur?