Allting har en ände
Den 3 april 2011 började Daniel Wikrén som arkivarie i Föreningen Idrottsarkivet. Daniel, som har en arkivutbildning på akademisk nivå, har under nästan 15 års tid medverkat till att Idrottsmuseet har fått ett omfattande och synnerligen gediget arkiv med material från de flesta idrottsföreningarna i Helsingborg.
annons
Vill man forska i föreningarnas historia, har man kunnat vända sig till Daniel som ofta har vetat exakt var materialet finns och snabbt kunnat plocka fram det. Det är inte bara foto och dokument från föreningar som gömmer sig i vårt arkiv. Idrottsmagasin av olika slag och från olika årgångar, jubileumsböcker, affischer, programblad och mycket mer ligger säkert samlade på hyllorna som Daniel vakat över och har hållit uppdaterade.
De gåvor som kommer in till museet har noggrant registrerats av Daniel och placerats på lämpliga platser. I dator och i liggare finns allt att söka och här har museet mycket att tacka Daniel för.
Daniel Wikrén har inte bara haft ansvaret för arkivet. Inne i museet har man ofta hittat honom bakom disken i receptionen eller ute bland besökarna. Många stolar och bord har han hjälpt till att flytta för att anpassa museet till de olika arrangemang som Idrottsmuseet är känt för. Många telefonsamtal till museet har gått genom honom.
Tyvärr har den ekonomiska situationen gjort att Föreningen Idrottsarkivet inte längre har möjlighet att ha en heltidsanställd arkivarie. Styrelsen vill på detta sätt tacka Daniel för ett fint och viktigt arbete, och vi hoppas att hans gedigna kunskaper och utbildning kan komma till nytta i ett annat sammanhang.
Tack, Daniel, för din insats för Idrottsmuseet!




gmail.com