Viskväll: Peter Wemö
Den 7 april är det Viskväll igen på Idrottsmuseet. Då drar vi bl.a. till Evert Taubes Sydamerika med Peter Wemö. Tid: 19:00. Läs här om pris och hur du anmäler!
annons
Vi kan inte komma ifrån Evert Taube när det gäller nordiska traditioner inom visor och sång. Hans texter erbjuder livsglädje och värme.
Hans sånger är inbjudande och man kan välja att bara lyssna eller sjunga med. Följ med Fritjof på dans med Rosa och Eva, följ med när naturen vaknar för Rönnerdahl och Calle Schewen ... Humor, glädje, skratt och sång.
Detta bjuder Peter Wemö på i två akter. Peter är en trubadur av absolut högsta klass, svensk men numera boende i Norge.
Det blir fika med kaffe/te och macka i pausen mellan akterna. Museet öppnar 18:00. Showen börjar 19:00.
Detta är ett externt evenemang i samarbete med Idrottsmuseet, arrangerat av BTK Rekord. Biljetter beställer ni på bordtennis.rekord@gmail.com eller 0704-82 41 45. Pris: 200:-/skalle.